Podcasty dla ciekawych

Kontrowersje wokół choinki na Placu Świętego Piotra. "Trudna sytuacja dla Watykanu"

Włosi sprzeciwiają się planom ścięcia 200-letniej jodły, która ma zostać ustawiona na Placu Świętego Piotra w Watykanie jako tegoroczna choinka. Petycję w tej sprawie podpisało już 40 tysięcy osób, w tym mieszkańcy Trentino, skąd drzewo ma pochodzić. "To właśnie w Wigilię podczas pasterki papież otworzy święte drzwi, więc bardziej niż kiedykolwiek na Watykan będzie zerkał cały świat. Transmisja będzie na żywo i msza po raz pierwszy od bardzo dawna odbędzie się nie we wnętrzu bazyliki, ze względu na tłumy, które mają przybyć, ale na Placu Świętego Piotra, czyli w miejscu, gdzie w epicentrum zawsze stała choinka" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Magdalena Wolińska-Riedi, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji z Watykanu, autorka świeżo wydanej książki "Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta".

Data dodania: 17 listopada 2024, 14:00

Czas trwania: 11:05

Aplikacja, która oszacuje opóźnienie autobusu. Jak działa?

Absolwenci Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli aplikację, która - w oparciu między innymi o AI potrafi przewidzieć opóźnienie pojazdów komunikacji miejskiej z dużą dokładnością. "CityTransit" od kilku lat działa w Nowym Sączu. "Te dane, na których są uczone modele sztucznej inteligencji, to są dosyć długie okresy, np. właśnie kilkumiesięczne. Sam model uczy się tego, jak cała komunikacja funkcjonuje, jak te korki się tutaj tworzą" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dawid Liberda, jeden z twórców aplikacji.

Data dodania: 13 listopada 2024, 15:45

Czas trwania: 7:43

Nadchodzi Black Friday. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów?

"Black Friday to nie jest święto tylko dla konsumentów, ale także dla sprzedawców, bo jest to po prostu dla nich niepowtarzalna okazja, by pozbyć się zalegających na magazynie produktów. Właśnie z takim podejściem powinniśmy podchodzić do zakupów w tym okresie. Sklepy wszelkiej maści, zarówno fizyczne, jak internetowe, będą próbowały za wszelką cenę zachęcić nas do zakupu swoich produktów" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Samcik z portalu "Subiektywnie o Finansach".

Data dodania: 12 listopada 2024, 16:55

Czas trwania: 9:07

Adam Kszczot o zmianach w lekcjach wf: Trzeba nowatorskich narzędzi, które pozwolą zarazić dzieci ruchem

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało powołanie zespołu, który zajmie się przygotowaniem nowych podstaw programowych dla lekcji wychowania fizycznego. "Jeżeli byłbym ministrem edukacji, to przede wszystkim oddalałbym gdzieś widmo ocen, a bardziej kreował chęć poznawania, chęci wychodzenia trochę ze swojej strefy komfortu, ale niekoniecznie przez pryzmat samych ocen, gdzieś to wypośrodkował. Czasy się zmieniły i podobnie też jest z lekcjami wuefu. Tutaj potrzebne są nieco bardziej nowatorskie narzędzia, które pozwolą zarazić dzieci ruchem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Adam Kszczot, wybitny lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata.

Data dodania: 12 listopada 2024, 14:55

Czas trwania: 10:53

Czy duet Trump - Musk popchnie świat w stronę nowych technologii?

"W czasie kampanii wyborczej Elon Musk wymyślił, że będzie kierownikiem departamentu ds. efektywności. Mało prawdopodobne jest, moim zdaniem, żeby on formalnie wszedł do administracji Trumpa, bo to wiązałoby się z koniecznością uporządkowania swojego biznesu, czego pewnie on nie będzie chciał zrobić. Nie będzie chciał sprzedawać akcji, nie będzie chciał pozbywać się swoich firm. Natomiast nawet jeśli będzie służył dobrą radą, to ta dobra rada będzie zmierzała ku temu, żeby poluzować regulacje, obniżać podatki dla największych i stawiać na kontrakty rządowe dla firm technologicznych" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Anna Wittenberg z "Dziennika Gazety Prawnej".

Data dodania: 10 listopada 2024, 13:00

Czas trwania: 10:09

Gen. Pacek: Amerykańska strategia nie pozwoli na porzucenie Ukrainy z dnia na dzień

"Donald Trump jest przede wszystkim biznesmenem, człowiekiem, który wie, jak zarabiać pieniądze, a nie tylko jak je wydawać. W związku z powyższym spodziewam się, że strategia amerykańska nie pozwoli na porzucenie Ukrainy z dnia na dzień, natomiast może wymusić na Ukrainie taką sytuację, która będzie trudna do zaakceptowania, bo nie ma co ukrywać, że Ukraińcy nie mają jakichś zasobów, z których mogliby teraz płacić, chyba że w grę będą wchodziły długoterminowe kredyty już po zakończeniu wojny" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. gen. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Data dodania: 6 listopada 2024, 16:55

Czas trwania: 11:53

Rynki finansowe reagują na wygraną Trumpa. "Chwila euforii po wyborach"

"Po wyborach jest ta chwila euforii. Rzeczywiście ten 'Donald Trump trade', czyli handel Donalda Trumpa, czyli dyskontowanie jego wygranej, przybrało dzisiaj prawie szczytowe rozmiary" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion.

Data dodania: 6 listopada 2024, 15:45

Czas trwania: 10:37

W jakim stanie jest rosyjska gospodarka?

"Głównym wyzwaniem, które stoi przed Rosją i to nie jest tylko związane z wojną, ale wojna to nasiliła, to jest kwestia demograficzna i kwestia rynku pracy. To jest też jeden z głównych czynników wzrostu cen. Brakuje rąk do pracy. W związku z tym ci, którzy są zdeterminowani, żeby produkować, jak chociażby sektor zbrojeniowy, dynamicznie zwiększają płace i też w związku z tym pracownicy z sektora cywilnego odpływają do sektora zbrojeniowego, przez co ceny w gospodarce rosną" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Iwona Wiśniewska, główna specjalistka ds. gospodarczych Zespołu Rosyjskiego działającego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Data dodania: 5 listopada 2024, 17:20

Czas trwania: 11:51

Jaka pogoda w następny długi weekend? Synoptyk IMGW odpowiada

"Będzie całkiem stabilnie, spokojnie, okresami może być pochmurno i mgliście, ale żadnych jakichś intensywniejszych opadów deszczu czy też silniejszego wiatru nie spodziewamy się" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Mateusz Mieczkowski-Zamajtys, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Data dodania: 4 listopada 2024, 17:30

Czas trwania: 3:28

Hirek Wrona o Quincym Jonesie: Walka była częścią jego życia

"Po śmierci Michaela Jacksona okazało się, że wytwórnia, dla której płyty powstały, zrobiła sobie remiksy, dokonała różnych przeróbek, na co nie było zgody ze strony Jonesa i pojawiły się problemy prawne, sądowe. Walczył o swoje. I teraz specjalnie o tym powiedziałem, bo walka była częścią życia Jonesa. I to nie tylko walka w tym przemyśle muzycznym, ale walka o prawa Afroamerykanów. Był bardzo zaangażowany w sprawy społeczności afroamerykańskiej, wspierał Martina Luthera Kinga, wspierał wszystkie ruchy burzliwie walczące o równouprawnienie Afroamerykanów" - tak o zmarłym Quincym Jonesie mówił Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, który był gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24. Quincy Jones, producent muzyczny i kompozytor współtworzył historię światowej muzyki, współpracując m.in. z Michaelem Jacksonem, Frankiem Sinatrą oraz Rayem Charlesem.

Data dodania: 4 listopada 2024, 17:04

Czas trwania: 9:29

Pietrewicz o Koreańczykach w obwodzie kurskim: Więcej w tym polityki niż realnych korzyści bojowych

"Pojawiły się doniesienia, że Rosjanie oddelegowali tłumaczy na front, ale nie oszukujmy się, ta komunikacja może być bardzo karkołomna. Zresztą Ukraińcy przechwycili materiały świadczące o tym, że żołnierze czy dowództwo rosyjskie bardzo narzeka na Koreańczyków, że ci po prostu nic nie rozumieją" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem w Radiu RMF24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Pierwsi żołnierze sił północnokoreańskich, którzy stacjonują w częściowo zajętym przez Ukraińców obwodzie kurskim w Rosji, trafili już pod ostrzał ukraińskich wojsk - poinformował przedstawiciel władz w Kijowie, Andrij Kowałenko.

Data dodania: 4 listopada 2024, 16:39

Czas trwania: 12:45

55 lat Internetu. Jaka jest przyszłość globalnej sieci?

55 lat temu, 29 października 1969 roku, miało miejsce wydarzenie, które można uznać za symboliczny początek Internetu. Dwa komputery oddalone od siebie o około 350 mil, połączyły się, umożliwiając swoim użytkownikom wymianę wiadomości. Jaka może być przyszłość globalnej sieci? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Jan Zając, psycholog i badacz Internetu.

Data dodania: 3 listopada 2024, 12:00

Czas trwania: 9:27

Wybory w USA. Branża kryptowalut nowym "lobbingowym kolosem"?

"Branża kryptowalut raczej jest za Donaldem Trumpem. Dlaczego? Ponieważ wystąpił pierwszy raz w historii tego kraju na najważniejszej konferencji kryptowalutowej na świecie w Nashville w tym roku. Obiecał bardzo dużo pozytywnych zmian dla branży. W związku z tym nic dziwnego, że akurat ten kandydat jest bardziej faworyzowany przez firmy z sektora kryptowalut" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Krzysztof Piech, ekonomista, ekspert do spraw technologii blockchain, z której korzystają kryptowaluty.

Data dodania: 2 listopada 2024, 12:00

Czas trwania: 10:13

Czterodniowy tydzień pracy z coraz większym poparciem. "Korzyść dla pracodawcy i pracownika"

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Według raportu Manpower, aż 65 proc. pracowników popiera tę ideę, podczas gdy tylko 6 proc. jest jej przeciwnych. "W zeszłym roku 33 firmy w sześciu krajach zrobiły testy polegające na skróceniu tygodnia pracy do czterech dni. Wszystkie te testy skończyły się takimi wynikami, że rosły dochody, rosły zyski, czyli mieliśmy dużo wyższą efektywność pracy ludzi, którzy pracowali krócej. To wszystko potwierdza ten fakt, że jest to z korzyścią dla pracodawcy" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Data dodania: 29 października 2024

Czas trwania: 9:39

Bogdan Klich o sytuacji w Gruzji: Może dojść do rozstrzygnięć ulicznych

"Uważam, że stan napięcia pomiędzy rządzącym Gruzińskim Marzeniem a społeczeństwem obywatelskim, szeroko pojmowanym, jest tak ogromny, że może dojść do rozstrzygnięć ulicznych" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem Bogdan Klich, były minister obrony narodowej. "Nie ma wątpliwości co do tego, że Gruzini chcą bronić zdobyczy demokratycznych, że Gruzini pamiętają o tym, że byli jeszcze niedawno liderem przemian demokratycznych w całym regionie i nie ma wątpliwości co do tego, że za tym przywiązaniem i do demokracji, do Unii Europejskiej stoi cała młodzież gruzińska, zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji" - komentował na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 28 października 2024

Czas trwania: 8:47

Branża motoryzacyjna w Europie upada? "Kumulacja zwolnień dopiero przed nami"

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych w ciągu czterech lat 86 tys. ludzi straciło pracę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, podczas gdy prognozy mówiły, że do przyszłego roku utworzonych zostanie ponad 100 tysięcy nowych etatów. "Jeżeli utrzymamy w tej chwili ten zakaz samochodów spalinowych od 2035 roku, to Chińczycy nas przykryją czapkami, z tego powodu, że oni po prostu będą mieli dużo większe, wręcz gigantycznie większe doświadczenie w produkcji, w optymalizacji procesów itd dotyczących samochodów elektrycznych" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny Interii, autor kanału MotoPRawda na YouTube.

Data dodania: 28 października 2024

Czas trwania: 12:28

Czy sztuczna inteligencja zniszczy Internet jaki znamy?

W obliczu rosnącej popularności i rozwoju sztucznej inteligencji, coraz częściej pojawiają się obawy dotyczące zacierania granic między fikcją a rzeczywistością w przestrzeni internetowej. "Z dużą pewnością mogę powiedzieć, na chwilę obecną oczywiście, że właściwie nie ma takiego rozwiązania, które jest w stanie rozstrzygnąć, czy dana treść jest wygenerowana, czy jest pisana przez człowieka" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr inż. Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej, który zajmuje się rozwojem metod sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka naturalnego.

Data dodania: 27 października 2024

"Athletic Chic" wraca do łask. "Zachowanie proporcji między wyrafinowanym wyglądem i wygodą"

W świecie mody obserwujemy renesans stylu "Athletic Chic", który łączy klasyczną elegancję ze sportowym luzem. Czołowe marki modowe prezentują na wybiegach w Paryżu i Mediolanie kolekcje, które reinterpretują ten trend. Skąd wziął się "Athletic Chic" i dlaczego powraca do modowych łask właśnie teraz? O tym opowiadał Michał Zaczyński, ekspert rynku mody, dziennikarz, który był gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 21 października 2024

Ekspert PISM: Korea Północna pośrednio angażuje się w konflikt w Europie

"Mamy do czynienia z bardzo cyniczną grą Władimira Putina i Kim Dzong Una, gdzie oczywiście mogą się tam spotykać, obejmować, ale tak naprawdę chodzi o to, że każda ze stron chce jak najwięcej pragmatycznie wyciągnąć dla siebie. Faktem jest, że w tym sensie pośrednio Korea Północna angażuje się w konflikt w Europie i to pokazuje, że jednak nie jest to państwo tak samoizolujące się, skupione tylko na swoim najbliższym otoczeniu. Potencjalnie ma też możliwość destabilizowania innych miejsc na świecie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, specjalista ds. koreańskich.

Data dodania: 16 października 2024

Chorwacki bramkarz: W polskim futbolu czasami ważniejsza jest sztanga niż piłka

"Mogę porównać swoje czasy, swoje wychowanie piłkarskie na Chorwacji i obserwacje wychowania młodych piłkarzy tutaj [w Polsce - przyp. red.]. U nas duży nacisk się stawiało na technikę, przyjęcie, podanie. Bez tego nie było ani rusz. To musiało być szlifowane do perfekcji. W Polsce mi się wydaje, że czasami sztanga jest ważniejsza niż piłka" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Matko Perdijić, chorwacki bramkarz, wicemistrz Polski z Ruchem Chorzów, obecnie trener bramkarzy Zagłębia Sosnowiec.

Data dodania: 15 października 2024

Niższy podatek od garaży? Zmiany od nowego roku

Wszyscy właściciele garaży mają zyskać od stycznia przyszłego roku za sprawą nowych regulacji podatkowych. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFaktu tłumaczył w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 na czym będą polegały nadchodzące zmiany.

Data dodania: 15 października 2024

Wysokie cła na chińskie samochody elektryczne. "Nie możemy lekceważyć tej konkurencji"

"Coraz więcej firm chińskich zapowiada budowanie fabryk w Europie, w związku z czym nawet jeżeli te cła na pojazdy elektryczne byłyby wprowadzone, to te pojazdy, które byłyby produkowane w Europie nie będą temu podlegały, w związku z czym ich cena będzie bardzo atrakcyjna" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Data dodania: 15 października 2024

Gen. Skrzypczak: Mamy wystarczająco czasu, żeby przygotować systemy ochrony granicy

"Moim zdaniem mamy wystarczającą ilość czasu, żeby przygotować systemy ochrony granicy, w tym i te, które służą wygraniu bitwy granicznej, jak i również wojsk. Jeżeli odbudowujemy granicę w systemy różnego typu, to nie możemy zapominać, że te systemy muszą być obsługiwane i być wykorzystywane przez określone siły, czy to straży granicznej czy wojska. Zatem w tej chwili działania powinny iść w dwóch kierunkach. Po pierwsze wzmocnienie granicy, po drugie budowa potencjału militarnego, który będzie w stanie odeprzeć tę wielkoskalową agresję" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, były wiceminister obrony narodowej.

Data dodania: 14 października 2024

Pierwszy w pełni udany lot rakiety Starship. "TIR, który będzie kursował między Ziemią a Księżycem"

Podczas piątego i pierwszego w pełni udanego lotu testowego rakiety Starship firmy SpaceX po raz pierwszy mechaniczne ramiona wieży startowej przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy, który wyniósł drugi człon statku. "Majstersztykiem jest rzeczywiście to, że ta rakieta wraca na ziemię, że nie uszkadza bardzo delikatnej wieży, która tą rakietę musi znowu przechwycić, że możemy tę rakietę później napełnić paliwem i znowu używać. To jest taki TIR, który nie że raz poleci i tyle, tylko będzie kursował tam i z powrotem między Ziemią a Księżycem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jedrychem na antenie Radia RMF24 Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Data dodania: 14 października 2024

Strefy wolne od dzieci. "Od drobnych wykluczeń zaczynają się niepokojące trendy społeczne"

Łódzki Aquapark Fala stał się obiektem krytyki, po tym, jak dzień "tylko dla dorosłych" w obiekcie zaczęto promować plakatem z przekreślonym zdjęciem płaczącego dziecka. "Korzystanie z takiego języka wykluczenia rzeczywiście, cytując tutaj panią rzecznik, budzi sprzeciw i nie powinno mieć miejsca w przestrzeni publicznej, ponieważ od takich drobnych wykluczeń właściwie zaczyna się coś, co później może przerodzić się w jakiś bardzo niepokojący trend społeczny" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta młodzieży, osób dorosłych i par.

Data dodania: 13 października 2024

Pięć lat PPK. Czy Pracownicze Plany Kapitałowe okazały się sukcesem?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obchodzą piątą rocznicę wprowadzenia. Z programu korzysta już prawie 3,6 miliona Polaków, a zgromadzone aktywa przekroczyły 30 miliardów złotych. Czy PPK to skuteczny sposób na zabezpieczenie finansowej przyszłości? Pięć lat programu PPK podsumowywał w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach.

Data dodania: 13 października 2024

Ekspert o zakazie telefonów w szkołach: To nie jest rozwiązanie problemu

"Potrzebujemy edukacji. Ja wiem, że my nie chcemy o tym rozmawiać jako dorośli. My byśmy chcieli plasterek na jątrzącą się ranę, zakaz i po sprawie, a potem w domu hulaj dusza, piekła nie ma i nie ma żadnych zasad higieny cyfrowej w domu. Przed nami jest takie duże wyzwanie społeczne, żeby w ogóle edukować siebie" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Data dodania: 06 października 2024

Jak wygląda szkoła bez telefonów komórkowych?

Szkoła Podstawowa imienia Astrid Lindgren w Dąbrowie pod Poznaniem podjęła wyzwanie ograniczenia używania telefonów komórkowych przez uczniów na terenie placówki. O wyzwaniach, jakie towarzyszą wprowadzaniu takiego rozwiązania mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Elżbieta Zapłata-Szwedziak, dyrektorka szkoły.

Data dodania: 06 października 2024

Prof. Marcin Wojnar o alkoholu w saszetkach

Prof. Marcin Wojnar, lekarz psychiatra zajmujący uzależnieniami mówił w Radiu RMF24 o alkoholu w saszetkach. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Data dodania: 01 października 2024

Niezwykłe zjawiska na nocnym niebie. "Październik będzie stał pod znakiem komet"

W październiku warto zwrócić uwagę na niebo, które obfitować będzie w niezwykłe zjawiska astronomiczne. "Pojawiło się dosyć interesujące odkrycie, które może nam zwiastować na koniec miesiąca, na przełomie października i listopada kometę, która nie tylko będzie kometą miesiąca, kometą roku, ale być może kometą dekady, a nawet, a nawet być może tego stulecia, bo tak jasnej komety dawno nie oglądaliśmy" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca fanpage'a "Z głową w gwiazdach".

Data dodania: 01 października 2024

Muszyński: Kino stało się domeną superprodukcji, a nie kameralnych opowieści

W weekend obchodzimy Święto Kina, a tańsze bilety mają zachęcić Polaków do odwiedzenia sal kinowych. Czy atrakcyjna cena biletów wystarczy, aby przyciągnąć widzów, szczególnie w obliczu zmieniających się trendów w branży filmowej? "Od kiedy mamy streaming, te filmy bardziej ambitne, trafiają właśnie na tę platformę, gdzie ludzie mogą obejrzeć film w domu. Kino stało się niestety, z bólem to mówię, domeną superprodukcji, domeną wielkich widowisk wizualnych, a nie już niestety kameralnych opowieści" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dawid Muszyński z portalu NaEkranie.pl.

Data dodania: 29 września 2024

Powrót legendy brytyjskiej sceny muzycznej. The Cure zapowiada nowy album

"Zawsze przy takich powrotach nie wiadomo, co artysta wymyśli. Albo wróci w stare buty, co kompletnie nie ma sensu, bo najlepsze lata na pewno ma już za sobą, albo zacznie wymyślać coś absolutnie nowego, dziwnego i to też będzie porażka. Robert Smith jest bardzo zdolnym artystą i mam nadzieję, że wykrzesa z siebie jeszcze coś więcej, bo na koncertach prezentował się w rzeczywiście bardzo dobrej formie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Słoń, ekspert muzyczny.

Data dodania: 29 września 2024

"Stop łańcuchom". Projekt nowelizacji ustawy trafił do Sejmu

Ponad 500 tysięcy osób podpisało się pod obywatelskim projektem zakazującym trzymania psów na łańcuchach. "Wiele takich aspektów, które dzisiaj uważamy za oczywiste, dlatego że jesteśmy coraz bardziej cywilizowanym społeczeństwem, jak to trzymanie psów na łańcuchach, jakoś nie dociera chyba do takiej powszechnej świadomości jeszcze. Ustawodawca, nie wiadomo dlaczego, bardzo długo zwlekał z tym, żeby jakieś zmiany wprowadzić. Dlatego obywatele wzięli sprawy we własne ręce" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Michał Gostkowski, prawnik związany z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt Animals, wiceprzewodniczacy komitetu obywatelskiego.

Data dodania: 25 września 2024

Jaka będzie tegoroczna zima? Czy jest szansa na białe święta?

"Miesiące zimowe, grudzień 2024, styczeń 2025, według tych naszych prognoz, a zwłaszcza według amerykańskiego modelu CFS, mają być cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020. Czyli tutaj właściwie jeśli będzie coś padało z nieba, to należy spodziewać się, że będzie to bardziej deszcz niż śnieg" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Data dodania: 25 września 2024

Sztuczna inteligencja w biznesie. Polskie firmy coraz chętniej korzystają z AI

W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania technologiami sztucznej inteligencji wśród przedsiębiorców. Jak wynika z badania organizacji SAS, w Polsce z AI korzysta już 48 proc. firm. "Wydaje się, że ta sztuczna inteligencja w te dwa ostatnie lata zrobiła ogromną karierę. Właśnie dlatego, że jest taka multifunkcyjna, można ją wykorzystać do wielu różnych rzeczy i zadań. Z drugiej strony korzystanie z niej jest prawie że trywialne" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka ds. innowacji Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i badaczka zajmująca się sztuczną inteligencją.

Data dodania: 24 września 2024

Krosno Odrzańskie przygotowuje się na falę kulminacyjną na Odrze

Krosno Odrzańskie oraz okoliczne miejscowości przygotowują się na nadchodzącą falę kulminacyjną na Odrze. "Wszystkie służby są oczywiście w pełnej gotowości i przede wszystkim nie jesteśmy sami, tak jak w 2022 roku podczas katastrofy ekologicznej. Tym razem możemy liczyć zarówno na wsparcie wojewody, jak i na wsparcie wojska, straży pożarnej, policji i innych służb" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 starosta krośnieńska Anna Januszkiewicz.

Data dodania: 23 września 2024

SpaceX i podbój Marsa. Czy plany Elona Muska są realne?

Elon Musk przekazał na platformie X, że jego spółka planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji Starship na Marsa w ciągu dwóch lat. "Najpierw musimy wysłać bezzałogowe statki kosmiczne, które dolecą na Marsa, wylądują, przygotują trochę gruntu, przygotują bazę, no i przede wszystkim wrócą z Marsa na Ziemię, może przywiozą jakiś kamyk. Proszę zwrócić uwagę, że tak naprawdę do tej pory jeszcze nic z Marsa nie wracało" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Data dodania: 23 września 2024

Które zawody padną ofiarą AI? "Niektóre w całości będą zautomatyzowane"

"Na pewno będą takie zawody, które w całości zostaną zautomatyzowane" - mówi w Radiu RMF24 prezes Fundacji Digital University i autorka książki "Szkoła w czasach AI". Tłumaczy, że dla pracodawcy sięganie po AI jest kuszące, bo przecież "technologia jest tańsza, sztuczna inteligencja nie potrzebuje urlopu i nie ma wszelkiego rodzaju roszczeń". Co może w tej sytuacji zrobić pracownik? "Musimy myśleć o swojej pracy dynamicznie. Myśleć o tym, żeby się przekwalifikować lub dokwalifikować" - odpowiada rozmówczyni Marcina Jędrycha.

Data dodania: 11 września 2024

Szefowie dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii w Kijowie. Czy Ukraina otrzyma oczekiwane wsparcie?

W Kijowie odbywa się spotkanie premiera Denysa Szmyhala z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem oraz szefem brytyjskiej dyplomacji, Davidem Lammym. Głównym tematem rozmów jest potencjalne udzielenie zgody na wykorzystanie zachodniej broni dalekiego zasięgu przeciwko celom militarnym w Rosji. "Ponieważ dosyć długo już w domenie publicznej pojawiały się informacje i wyjaśnienia głównie ze strony amerykańskiej, dlaczego to ograniczenie jest utrzymywane, że to nie nastąpiłoby tak szybko podczas takiej jednej wizyty, raczej to będzie stopniowane budowanie uzasadnienia do ewentualnie właśnie zniesienia tego zakazu" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Data dodania: 11 września 2024

Sobolewski o podwójnej waloryzacji emerytur: Takie rozwiązania powinniśmy przyjmować w czasach, kiedy jest dobrze

Rząd nie przyjął projektu ustawy, który zakładał dwukrotną waloryzację emerytur i rent w ciągu roku. Rada Ministrów powróci do sprawy dopiero wtedy, gdy pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji. Gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24 był Oskar Sobolewski - ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Data dodania: 10 września 2024

Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny w historii. Co wiemy o misji Polaris Down?

Rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX z czwórką astronautów w kapsule załogowej wystartowała we wtorek z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. "Cały program Polaris, który jest też planowany wraz tą misją, przede wszystkim jest misją komercyjną i to musimy zaznaczyć, dlatego, że nie jest związany stricte z żadną agencją, nie jest żadnym programem kosmicznym, a jedynie jest projektem, który zrealizowany przez Jareda Isaacmana, który jest dowódcą tej misji, wraz ze SpaceX, czyli Elonem Muskiem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Myśliwiec, szef Space Agency.

Data dodania: 10 września 2024

Data dodania: 10 września 2024

94 proc. nowych samochodów w Norwegii to elektryki

W sierpniu w Norwegii aż 94% wszystkich nowych zakupionych samochodów było pojazdami elektrycznymi. Fenomen skandynawskiego kraju w kontekście elektromobilności wzbudza zainteresowanie na całym świecie. "Norwegia od wielu lat realizuje swój plan dotyczący wychodzenia z samochodów spalinowych w sensie ograniczenia emisyjności w transporcie. On jest realizowany między innymi przez różnego rodzaju benefity, czyli np. zwolnienia podatkowe" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny Interii, autor kanału MotoPRawda.

Data dodania: 08 września 2024